Acasă » Electricitate » Burduja: Nu există probleme de adecvanță la nivelul sistemului energetic

Burduja: Nu există probleme de adecvanță la nivelul sistemului energetic

7 aprilie 2025
Electricitate
Bogdan Tudorache

Doar 2.400 de consumatori au rămas fără curent electric în urma viscolului de duminică, și, deși consumul a crescut peste nivelul mediu, nu există probleme de adecvanță în sistem, a declarat duminică ministrul Sebastian Burduja.

”Am convocat comandamentul energetic pentru a analiza situația în timp real și a pune la punct planurile de intervenție.

”În acest moment, în rețele de distribuție nu ne confruntăm cu probleme semnificative. La nivel național, sunt în jur de 2.400 de consumatori nealimentați, în urma avariilor cauzate de copacii căzuți pe liniile electrice aeriene. Incidentele sunt în județele Botoșani, Suceava, Neamț, Dolj și Ialomița. Peste 100 de echipe ale operatorilor de distribuție sunt în teren și repară avariile, astfel încât în 2-3 ore estimăm că toți consumatorii vor fi realimentați cu energie electrică”, a scris Burduja pe facebook, duminică după-amiază.

”De la ANM am primit informarea că vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă a anului, atât ziua cât și noaptea. Temperaturile maxime se vor stiua în general între 2 și 10 grade, iar în cursul nopților și al dimineților se vor înregistra temperaturi preponderent negative. Astfel, ne aștepăm la un consum zilnic mai mare de gaze naturale, în jur de 34-35 milioane Nm3 (metri cubi măsurați în condiții normale – n.r.). Cu un stoc în depozite de 829 milioane Nm3 și o producție internă de 24-25 milioane Nm3, nu există în niciun scenariu vreo situație în care să ne confruntăm cu probleme în asigurarea aprovizionării cu gaze. În aceste zile vom extrage din depozitele de la Ghercești și Sărmășel 3,8-4 milioane Nm3. Mai mult, suntem deja în implementare cu programul de reumplere a depozitelor pentru iarna viitoare. Astăzi am înmagazinat în depozitele de la Urziceni și Bălăceanca 4 milioane Nm3.

”În ceea ce privește consumul de energie electrică, vom înregistra vârfuri de seară (orele 20, 21) peste normalul perioadei, în jur de 8.000 MW. Nu există probleme de adecvanță la nivelul sistemului energetic național. În aceste zile, mergem cu producția la Porțile de Fier la maximum, stocurile de cărbune la CE Oltenia sunt în creștere, iar gradul de umplere a lacurilor este și el în crestere, depășind deja 60%”, a mai spus el.

”Din fericire, nu întâmpinăm și nu anticipăm probleme semnificative în acest moment, iar asta este datorită experților din sectorul energetic românesc, de la operatorii de transport și distribuție energie electrică și gaze, producători și până la dispecerul energetic național”.

Autor: Bogdan Tudorache

Activ în presa economică și de afaceri de 26 de ani, Bogdan a absolvit Dreptul, apoi a urmat cursuri intensive de economie și Business English. A avansat până în poziția de redactor-șef încă din 2006 și a asigurat managementul și politica editorială pentru numeroase publicații economice dedicate în special comunității investitorilor străini în România. Din 2003 și până în 2013 a fost activ mai ales în sectorul financiar-bancar. A început colaborarea cu Energynomics în 2013, remarcându-se prin cunoștințe avansate ale piețelor, comunităților de afaceri și un stil editorial matur, atât în limba română, cât și în engleză.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *